DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Az Bulutlu

Coronavirüs Kişisel Bakıma Verilen Önemi Artırdı

Coronavirüs Kişisel Bakıma Verilen Önemi Artırdı
11.08.2020
112
A+
A-

GSK Tüketici Sağlığı için IPSOS tarafından yapılan araştırmaya göre yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını, insanların kişisel bakım konusunda yeni bir tutum sergilemesine neden oldu.

GÜNDELİK YAŞAMLARINDA POZİTİF DEĞİŞİKLİKLERE YÖNELDİLER

Araştırma sonucuna göre Kovid-19, bireylerde kişisel bakım bilincinin artmasına neden olurken, aynı zamanda gündelik yaşamlarında da pozitif değişiklikler yapmaya yönlendirdi.

Almanya, İtalya, İspanya ve İngiltere’den 16-75 yaş arası 4 bin 400 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen araştırma sonucuna göre, katılımcılar genellikle salgın öncesinde sağlıklarına dikkat etmediklerini kabul ederken, pek çoğu kendisini sağlık konusunda daha iyi eğitmeyi planlıyor. Dört ülkenin ortalaması alındığında katılımcıların yüzde 59’u sağlıklarının neden etkilendiğini daha iyi anlarken, pek çoğunun Kovid-19’un bir sonucu olarak gündelik karar verme süreçlerinde sağlıklarını da düşünme olasılığının daha yüksek olduğu görülüyor. Bu oran İspanya’da yüzde 74, İtalya’da yüzde 69, İngiltere’de yüzde 62 ve Almanya’da yüzde 54 olarak belirlendi.

Katılımcılara gelecekte nasıl davranacakları sorulduğu zaman, yüzde 77’si hastalıklarını başkalarına bulaştırmamak için olabildiğince evde kalacaklarını belirtti. Katılımcıların yaklaşık yarısı bağışıklıklarını güçlendirmek için vitamin ürünleri ve multivitaminler kullanmayı planladıklarını söyledi.

AVRUPALILAR SALGIN SONRASINDA ECZACILARA DAHA SIK DANIŞACAKLARINI BELİRTİYOR

Açıklamaya göre, anketin gerçekleştirildiği ülkelerde yaşayan insanların birçoğu, sağlık sistemi üzerinde fazla yük oluşturmamak için sağlıklarına dikkat etmeleri gerektiğini düşünüyor. Bunun sağlanması içinde salgından sonra eczacıların rolü daha fazla önem kazanıyor. Anket katılımcılarının yüzde 36’sı, eklem ağrıları, baş ağrısı, deri rahatsızlıkları ve soğuk algınlığı gibi sağlık sorunları için önce aile hekimine, polikliniklere ya da yerel hastanelerdeki acil servise başvuracaklarını belirtiyor. Bir başka yönden, bu dört ülkedeki kişilerin yüzde 41’den fazlası ilerleyen yıllarda bu tür rahatsızlıkları hakkında bilgi sahibi olmak için eczaneye danışacaklarını belirtti.

İngilizlerin yaklaşık yüzde 74’ü, sağlıklarına dikkat edeceklerini ve bunun için bir eczacıya güveneceğini söylerken İspanyolların yüzde 66’sı, İtalyanların yüzde 61’i ve Almanların yüzde 54’ü de bu ifadeye katılıyor.

TÜKETİCİLER GÜÇLÜ VE BİLİMİ TEMEL ALAN MARKALARA DÖNÜYOR

Araştırmaya katılan İngilizlerin üçte biri önlem olarak ecza dolaplarında reçete gerektirmeyen koruyucu ilaçlar bulundurmayı tercih ettiklerini belirtiyor. Avrupalıların büyük bir kısmı reçetesiz koruyucu ürünleri seçerken önceliklerini güvenilir markalardan yana kullanıyorlar: Satın aldıkları ürünlerin bilim temelli olması ülkedeki insanların büyük çoğunluğu için önem taşıyor.

Anket katılımcıları, sevdikleri ve toplumun sağlığının korumak için sosyal mesafenin önemine, kendi sağlıkları için de kişisel bakımın önemine dikkat çekiyor.

Katılımcılar, çevresindeki kişilerin sağlığına daha fazla önem verdikleri ve bu kişilerin sorumlu kişisel bakım uygulamalarına teşvik etme olasılıklarının artık daha fazla olduğunu ifade ediyor. Bu durum özellikle İspanyollar ve İtalyanlar arasında daha fazla öne çıkıyor. Avrupalıların dörtte üçü artık yakınlarının sağlığıyla daha fazla ilgilenirken, yüzde 64’ü başkalarını kişisel bakım konusunda teşvik edeceğini belirtiyor.

İLİşKİLİ HABERLER DSÖ Koronavirüsle Mücadelede Örnek Ülkeyi Açıkladı!

DSÖ Koronavirüsle Mücadelede Örnek Ülkeyi Açıkladı!

Almanya'dan Koronavirüs Aşısıyla İlgili Açıklama

Almanya’dan Koronavirüs Aşısıyla İlgili Açıklama

Koronavirüs Geçiren Hastalarda 'Psikiyatrik Hasar Kalıyor' İddiası

Koronavirüs Geçiren Hastalarda ‘Psikiyatrik Hasar Kalıyor’ İddiası

İki Evcil Hayvanın Koronavirüs Testi Pozitif Çıktı

İki Evcil Hayvanın Koronavirüs Testi Pozitif Çıktı

İLİşKİLİ GALERİLER İnternet Altyapısı Koronavirüse Karşı Ne Durumda?

İnternet Altyapısı Koronavirüse Karşı Ne Durumda?

Türkiye'de Coronavirüs Son Durum

Türkiye’de Coronavirüs Son Durum

 'Bisikletli Koronavirüs Timleri' Atık Toplamak İçin Hareket Geçti!

‘Bisikletli Koronavirüs Timleri’ Atık Toplamak İçin Hareket Geçti!

Koronavirüs Nedeniyle Görüşemeyen Filiz Akın ve İlker İnanoğlu Kavuştu

Koronavirüs Nedeniyle Görüşemeyen Filiz Akın ve İlker İnanoğlu Kavuştu

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.