DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

En Sık Görülen Psikolojik Hastalıklar Nelerdir?

En Sık Görülen Psikolojik Hastalıklar Nelerdir?
19.05.2021
133
A+
A-

Çağımızda birbiri ile bağlantılı durumlar psikolojik hastalıklara sebep oluyor. Peki en çok görülen psikolojik hastalıklar nelerdir?

Günümüzde her geçen gün psikolojik rahatsızlık oranlarının artmaktadır. Çağımızda birbiri ile bağlantılı durumlar bu hastalıklara sebep oluyor. Peki en çok görülen psikolojik hastalıklar nelerdir?

ANKSİYETE (KAYGI) BOZUKLUĞU NEDİR?

Bir insan korktuğunda vücudu normal şartlardan daha fazla adrenalin salgılar. Bu gibi durumlarda tetikte olur, çabuk davranırız. Gündelik hayatta insanı koruyan korku duygusu, çok fazla ve durumdan bağımsız ortaya çıkarsa, anksiyete bozukluğu ya da fobiye yol açabilir. En sık görülen rahatsızlıklar kalp çarpıntısı, baş dönmesi ve boğulma korkusudur. Örümcekler, yılanlar ve sınavlar da fobilere yol açabilen etkenlere örnek gösterilebilir. Panik ataklar da genelde bir sebep olmadan ortaya çıkabilir. Genelde kadınlarda daha sık görülür.

Kadınlarda görülme oranı: % 22,6

Erkeklerde görülme oranı: %9,7

BİPOLAR BOZUKLUK NEDİR?

Bipolar bozuklukta insanlar depresif ve manik dönemler arasında git geller yaşar. Depresif olduğunda kendisini bitkin bir şekilde hisseden insan, manik döneminde heyecanlı ve coşkulu olur, bu dönemde kendini riske atar. Bir diğer adı ‘manik depresif bozukluk’ olan bipolar bozukluk hem psikoterapiyle hem de ilaçla tedavi edilir. Almanya’da yaklaşık iki milyon insan bu psikolojik hastalığın mağduru. Erken teşhis ve terapi, hastalığın gelişiminde olumlu bir şekilde etkileyebilir.

Kadınlarda görülme oranı: % 3,1

Erkeklerde görülme oranı: % 2,8

DEPRESYON NEDİR?

Depresyonda olan bir kişi çoğu zaman kendisini kederli ve isteksiz hissetme eğilimdedir. Depresyonun başlıca belirtisi, hiçbir şeye karşı ilgi ya da heyecan duyulmama durumudur. Depresyon, insanın sadece zaman zaman kendisini kötü hissetmesi anlamına gelmez. En bilinen psikolojik hastalık olan depresyonun uzmanlar tarafından tedavi edilmesi gerekir. Depresyon, uyku sorununa, konsantrasyon bozukluğuna, iştahsızlığa ve gelecek ile ilgili olumsuz düşüncelere, hatta ve hatta intihar düşüncelerine bile neden olabilir. Burada da erken teşhis önemlidir.

Kadınlarda görülme oranı: % 11,4

Erkeklerde görülme oranı: % 5

TÜKENMİŞLİK SENDROMU (BURNOUT) NEDİR?

Sürekli stres, depresyon, uykusuzluk, olumsuz düşünceler ve korkular ciddi bir tükenmişlik hissine yol açabilir. Tükenmişlik sendromu sınırlı bir tanımdan ziyade bir gelişme halini tarif eder. Bedensel ve psikolojik belirtileri iyileştirmek için hastaların bir an önce tedavi edilmeleri çok önemlidir. Fazla streste kendisini belli ettiği için, daha önceleri ‘menajerer hastalığı‘ olarak adlandırılan bu hastalığa bugünlerde kendilerini okulda ya da üniversitede baskı altında hisseden genç insanlar da maruz kalıyor. Hastalığın terapisi çoğunlukla birkaç hafta sürer, fakat ağır durumlarda terapi birkaç yıla kadar da uzayabilir.

Kadınlarda görülme oranı: % 5,2

Erkeklerde görülme oranı: % 3,3

BORDERLİNE KİŞİLİK BOZUKLUĞU NEDİR?

Bu hastalığın belirtileri yalnız kalma korkusu, sağlam olmayan ilişkiler, kendi vücuduna karşı yabancılaşma ve depresyondur. Hastalar çoğunlukla kendilerine zarar verir, örneğin bir jiletle kollarını keserler. Uzmanlara göre bu hastaların geçmişinde çoğu zaman tecavüz ya da duygusal ihmal vakaları bulunur. Borderline kişilik bozukluğuna sahip kişilerde uyuşturucu kullanımı sık olarak görülür.

Kadınlarda görülme oranı: Bilinmiyor

Erkeklerde görülme oranı: Bilinmiyor

OBSESİF KOMPÜLSİF BOZUKLUK NEDİR?

Ocağı kapattım mı? Kapıyı kilitledim mi? Bunlar obsesif davranışın hafif örneklerine verilebilir. Hastalarda belli düşünceler, fikirler, imajlar sürekli tekrar eder. Örneğin basamakları sürekli sayarlar. Kir de obsesif reaksiyonlara yol açabilir. Hastaların çoğu bunun farkında olsa da buna karşı koymayı başaramaz. Bu psikolojik hastalık çoğu kez sosyal çevreyi de etkiler, sosyal ilişkilerin bozulmasına yol açabilir.

Kadınlarda görülme oranı: % 4,2

Erkeklerde görülme oranı: % 3,5

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.